فروشگاه اینترنتی 1000 سرا
دسته بندی ها
  سبد خرید
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  تاریخچه روسری

  استفاده از روسری از دیرباز تاکنون

  با نگاهی گذرا به تاریخچه روسری در ایران و جهان به این نتیجه پی می بریم که استفاده از روسری از گذشته های دور تاکنون در دوره های مختلف تاریخی در ایران و سایر جوامع مختلف وجود داشته است. هر چند که ممکن است در هر دوره بنا به دلایل و شرایطی روسری را مورد استفاده قرار می داده اند؛ اما آن چه در اینجا حائز اهمیت است؛ استفاده از روسری در جوامع مختلف و در دوره های تاریخی گوناگونی است که روسری را مورد استفاده قرار می دادند. در ادامه بیشتر در خصوص تاریخچه روسری صحبت خواهد شد. اما امروزه روسری را به علت های مختلف از جمله محافظت از سر در برابر باد و باران و گرد و خاک و... در کنار جلوگیری از طاسی سر و عوامل دیگر مورد استفاده قرار می دهند. اما در کنار این مسائل مهمترین دلیل استفاده از روسری در میان بانوان این مرز و بوم، اعتقادات مذهبی و مسئله حجاب است. هر چند که برای مد هم استفاده می شود. اما ما مسلمانان در جوامعی زندگی می کنیم که به حجاب و اعتقادات مذهبی سخت پای بند هستیم؛ بنابراین هر کس به فراخور اعتقادات خویش از روسری استفاده می کند تا با پوشش کامل ضمن رعایت حجاب خود، به زیبایی سر و صورت خویش نیز کمک شایان توجهی کرده باشد.

  آشنایی با تاریخچه روسری در فرهنگ اسلامی

  هر چند که بیشتر ما مسلمانان هستیم که به حجاب و استفاده از روسری یا پوشاک اسلامی خود توجه داریم تا همچنان نسبت به اعتقادات خویش پای بند باشیم؛ اما با نگاهی گذرا به تاریخچه روسری بهتر است بدانیم که روسری نه تنها پس از ورود اسلام، بلکه حتی تا پیش از آن نیز در ایران و جوامع مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. بنابراین تاریخچه روسری حتی بیشتراز تاریخ ورود اسلام به ایران و جوامع اسلامی است. همان طور که می دانید تاریخچه روسری با ورود اسلام در جهت پوشش موی سر خانم ها مورد استفاده قرار می گرفته است. در گذشته های نه چندان دور، استفاده از روسری به جهت پیشرفت های نساجی رفته رفته در میان فرهنگ اسلامی رواج یافته است. هر چند که نوع روسری های مورد استفاده با نگاهی به تاریخچه روسری در گذشته های دور و شال و روسری های مد روز کنونی، تفاوت های محسوسی داشته است. به این صورت که در گذشته، بانوان و سیاستمداران پارچه ای را به عنوان چادر در سایزهای کوتاه بر سر خود می انداختد که شباهت بسیار زیادی به شال و روسری های امروزی داشته است. آنچه در تاریخچه روسری به اعتقادات تاریخ شناسان در این زمینه وجود دارد؛ ابتدای امر در طی سلطنت امپراتور چانگ در چین بوده است که اولین بار روسری را مورد استفاده قرار می داده اند به این صورت که صاحبان منصب روسری هایی را به جهت درجه بندی جنگجویان مورد استفاده قرار می داده اند تا اینکه در قرن هفدهم کم کم سربازان کرواسی با هر درجه ای روسری ها یا همان پارچه هایی شبیه روسری را مورد استفاده قرار می داده اند. درجه بندی نظامیان به این صورت بود که افسران رده بالا، روسری های ابریشمی به دور کمر خود می بستند و سایر افسران، روسری هایی از جنس کتان را مورد استفاده قرار می دادند. این رویه تا قرن نوزدهم ادامه داشت تا اینکه کم کم به عنوان یک مد در میان خانم ها مطرح گشت و در اواسط قرن بیستم، روسری به عنوان یکی از ضروری ترین پوشاک برای خانم ها در جوامع اسلامی و سایر جوامع دیگر تبدیل شد.

   

  تاریخچه روسری در کشور ایران

  هر چند که یادآور گشتیم؛ تاریخچه روسری به دوران پیش از اسلام می رسد. اما با این وجود استفاده از شال و روسری در ایران چه پیش از اسلام و چه پس از آن نسبت به سایر جوامع دیگر از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده است. در ایران باستان هیچ گاه فرهنگ برهنگی مرسوم نبوده است و زنان و مردان ایران باستان همواره از لباس کامل برای پوشش خود استفاده می کرده اند. حتی به اعتقاد ویل دورانت، یکی از تاریخ نگاران مشهور اتریشی، مبدع و مخترع حجاب در جهان، ایرانیان بوده اند که همیشه در دوره های مختلف به پوشش خود توجه می کرده اند. پس از ورود اسلام به ایران نیز استفاده از روسری رونق بیشتری به خود گرفت و زنان ایرانی به منظور حفظ پوشش و توجه به حجاب خود از روسری استفاده می کردند تا موی سر خود را در برابر دیدگان نامحرم بپوشانند. البته روسری هایی که آن ها مورد استفاده قرار می دادند؛ به این صورت بود که از قسمت زیر گلوی خود پارچه های موسوم به روسری را با سنجاق یا گیره می بستند تا گریبان آن ها هم دیده نشود. اما جالب است بدانید که تاریخچه روسری نه تنها در ایران، بلکه در جوامع مختلف نیز به گونه های مختلف وجود داشته است که در ادامه توضیحاتی در این خصوص نیز آورده می شود که توجه شما را به آن جلب می کنم.

   

  تاریخچه روسری در جوامع مختلف با فرهنگ های متفاوت

  علاوه بر ایران و جوامع اسلامی با نگاهی به تاریخچه روسری، ریشه استفاده از این پوشاک زنانه را در سایر سرزمین های مختلف با فرهنگ های گوناگون می بینیم. به این صورت که در کشورهای اروپایی در همان قرن های 18 و 19 میلادی، استفاده از روسری مرسوم بوده است. زنان مسیحی در فرهنگ مدیترانه ای، اروپایی، خاورمیانه و آفریقا نیز از قرن 18 روسری را به نشانه تأهل زن مورد استفاده قرار می داده اند. زنان مسیحی، به عنوان روسری «هوتری» را بر سر می کرده اند. زنان اروپایی نیز در کلیسا و در مناسبت های مختلف از روسری استفاده می کرده اند. حتی در انگلیس نیز به صورت سنتی روسری های آکادمیک را برای رتبه بندی دانش آموزان در مدارس استفاده می کرده اند. بنابراین در هر یک از جوامع مختلف با فرهنگ های گوناگونی که وجود داشته است؛ روسری را مورد استفاده قرار می داده اند. اما امروزه شال و روسری با مدل ها و طراحی های متنوع و بسیار متفاوت از گذشته در میان خانم ها مرسوم است که شما می توانید جدیدترین مدل های آن را در فروشگاه اینترنتی 1000 سرا خریداری نمایید.

   

  نظر خود را وارد نمایید